Refugjatja siriane që la gojëhapur Gjermaninë (Video)

0
654

Noor Yassin-Kassab është një refugjate siriane e cila jeton në Gjermani. Ajo ka arritur suksese të jashtëzakonshme në shkollim, pasi e ka mësuar gjuhën në mënyrë të përkryer, por ajo nuk është ndalur këtu.

18 vjecarja Noor ka arritur të marrë të marrë notën 1,0 në testin kombëtar, dhe ka pasur sukses maksimal gjatë gjatë tre viteve, prej kur ka ardhur në Gjermani.

Profesorët janë mahnitur me aftësitë e saj, dhe e kanë inkurajuar që të vazhdoj në ëndërrën e saj për tu bërë mjeke, ashtu si prindërit e saj.

Duhet kujtuar se një sukses të ngjashëm me Noor arrijnë ta kenë vetëm 2% të nxënësve gjerman. Janë më shumë se 360.000 refugjatë sirian që janë strehuar në Gjermani që nga shpërthimi i konfliktit sirian 5 vite më parë. /MESAZHI/

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here